Hallitus 2015

14 posts / 0 new
Uusin kirjoitus
Jorma
Hallitus 2015

Tietty pitää onnitella uutta hallitusta joka on ollut "vallankahvassa" kiinni jo toista vuorokautta, onnea.

Nyt kun uusi hallitus on jo tietenkin kokoontunut ja tehnyt suunnitelmia vuodelle 2015 niin lukijat tietenkin niitä odottavat... tai sitten eivät odota kun niitä tietoja on aina saanut odottaa ihan viimetinkaan...

Mielenkiinnolla haluaa moni muukin lukea miten uusi puheenjohtaja on ottanut tehtävän vastaan ja minkälaisella aikataululla ajatellut julkistaa esimerkiksi skootteripäivän ajankohdan sekä saunarun:n tapahtuma-ajan.

Uskon että edustan suurta osaa jäsenistöstä kun ajattelen että skootteripäivää ei järjestetä touko-kesäkuun vaihteessa 31.5-15 vaan esimerkiksi 7.6-15 tai mahdollisesti 14.6-15

No melkein jokaisessa kerhossa julkistetaan seuraavan vuoden suunnitelmat jo edellisenä talvena mutta koska edellisenvuoden hallitus ei vastaa seuraavan vuoden hallituksen tekemisistä niin olisi suotavaa että valtakautensa aloittanut puheenjohtaja ottaisi "härkää sarvista" ja julkistaisi tammikuun aika ne kaksi (2) tapahtumaa jotka clubi järjestää... vai onko liikaa vaadittu ?

Samalla voisi hallitus(puheenjohtaja) tuoda julki esimerkiksi kuka hoitaa tulevaa? potkista vuonna 2015 sekä kuka hoitaa "admini" tehtävät clubin sivuilla (vai eikö kukaan) sekä onko kerhokaupalle annettu lisää resursseja vai pitääkö huhu paikkansa että kyseistä kauppaa ei enään kukaan hoida?

Voisiko clubin sivuilla olla kuten niin monella muullakin yhdistykselläkin ihan "oikea" verkkokauppa josta näkisi aina mitä tavaraa on tai ei ole... ja voisi suoraan maksaa heti kun on tilannut nähtyään onko tavaraa...

vespaco
Käyttäjän vespaco kuva
hommia olisi

Kannattaako S&Ria enää järjestää? Meinaan, kun osallistujia on ollut vuosi vuodelta aina vain vähemmän vaikka kuinka yritetään järjestää hienoissa paikoissa ja upeilla ohjelmilla. Joko on liian kallista tai liian kaukana tai liian lähellä tai yöpymistarjontatapoja on liian vähän tai aika ei sovi tai [laita syysi, jos lukija ole osallistunut tähän]. Ja hallitus ehtisi paremmin hoitaa muita juttuja. Vai löytyisikö innokkaita järjestäjiä joukoistamme?

Kuka ylläpitäisi tuollaista verkkokauppaa? Tuollainen olisi hieno, mutta työ lienee jo osapäivätöinen. Löytyykö joku kenties eläkeläinen joukostamme (ei tarvitse olla hallituksen jäsen), joka ehtisi tällaista hoitaa? Ilmaiseksi, koska yhdistyksemme tekee työtä vapaaehtoistyönä. Tällainen kauppa kiinnostaisi todennäköisesti monta ostajaa.

Ja nuo muut hommat on myös tarjolla vapaaehtoisille tekijöille, kaikki hommat eivät onneksi vaadi hallituksen jäsenyyttä. Ilmoitukset tähän ketjuun puhelinnumeroineen (jos ei uskalla itse soittaa) tai yhteys puheenjohtajaan ja kertomaan mikä homma voisi kiinnostaa. Tästä se lähtee ja hyvä tulee! Taittajana odotan innokkaana tulevia potkiksen päätoimittajaa ja sihteeriä, voisimme pitää hyviä ja hauskoja treffejä ja kehittää hyviä juonia miten saada jäsenistö kirjoittamaan tarinoita. :-)

Jorma
Hienoa...

Hyvä että joku ottaa kantaa..
Keskustelupalsta ilman keskustelua ei ole keskustelupalsta.
Toki oletin että puheenjohtaja tai hallitus olisi ottanut myös kantaa vaikka ovatkin "vapaaehtoisia" ilman palkkaa... mutta toisia asiat kiinnostaa ja toisia ei...

vespaco
Käyttäjän vespaco kuva
aika kortilla

Njää, kyllä joku ehta hallitusjäsenkin varmaan ottaa kantaa kunhan vain ehtii. Nykyään aika on kortilla ja joutuu priorisoimaan mitä kerkeää tekemään. Itselläkin ollut pidempi tauko foorumista, kun elämä on niin paljon muutakin kuin netissä olemista. Ja ei kai hallitus ole edes ehtinyt noita kaikkia pohtia, hyvä jos edes jotakin, joten en kyllä jäisi odottamaan vastauksia henkeä pidätellen. ;-)

Jorma
no...

ajattelinkin että joku näppärä lukee näitä ja välittää hallitukselle sanaa...
hengitystä ajattelin pidätellä helmikuun alkuun...
luulisi edes kuukaudessa jotain tapahtuvan... ?

pentti.salomaa
turvallista ajokautta 2015

hyvä ,että on porukkaa hereillä,hallitus päättäköön s&r ajan ja paikan.ainahan jollekkin ei sovi ,mutta me jotka halutaan osallistua tullaan kyllä.nuorempaa porukkaa ehkä olisi hyvä saada mukaan ,alkaa keski-ikä olemaan liian korkea meillä.hyvää uutta vuotta kaikille skootteristeille t.pena

pena

vespa2012iestg250
Hallitus 2015

Kevätkokous, jos Helsingissä, mahdollisiman myöhään niin pääsee Vespalla paikalle Kouvolasta. Tilinpäätös ym. numerotiedot tulostettuna kokousväelle, että ei jää vain ääneen luettua tilintarkastajien lausunnon varaan....!

Lefa M

President2015
Arvoisat skootteristit!

Kiitän nöyrästi saamastani luottamuksesta, ja pyrin tekemään sen minkä osaan.

Suomen Skoottericlubin hallitus kokoontuu ensimmäisen kerran lauantaina 24.1.2015, kuten olette jo kalenterista bonganneet. Jos Sinulla on ehdotuksia vuoden 2015 toimintasuunnitelmaan, tai johonkin muuhun asiaan, niin lähetä viestisi suoraan minulle: vexi.virtanen@kolumbus.fi

Hyvää uutta vuotta 2015 kaikille!

Vexi Virtanen
President 2015
050 5923696

Vexi Virtanen

Jorma
...

Eikös perinteisesti kulloisellekin "vallankahvassa" olevalle ole käytössä myös puheenjohtaja@skoottericlubi.com niin ei tarvitse koskaan muistaa jotta mikähän se oli se pj:n mailiosoite...
Ehdotuksista kuitenkin sen verran ajattelen "ääneen" että mielestäni niitä on parempi kirjoitella julkisesti jotta niihin saisi myös jäsenistöltä vastakaikua kun mieliä on monia.... tietty eihän kukaan nykyään enään tätä palstaa lue saati tänne kirjoita tänne...
Toki ymmärrän myös että hallitus/puheenjohtaja on jäsenistön valitsema mutta jos pukkijoulujen yhteydessä olevassa vuosikokouksessa n.10 maksanutta jäsentä valitsee seuraavan vuoden edustajiston niin hallituksen esityslistalla olevien asioiden tulisi olla julkisesti esillä hyvissä ajoin jolloin koko jäsenistö voisi tuoda asioihin oman kantansa vaikkakin hallitus päättääkin niistä kokouksessaan... joten siksi mielestäni kannatankin julkista keskustelua.

vespaco
Käyttäjän vespaco kuva
Jäsenmäärä

Olimme kaikki toivoneet, että enemmän jäseniä olisi paikalla, mutta eipä tullut. Se ei ole läsnäolijoiden häpeä, enkä ymmärrä miksi tämä aiheuttaisi erilaista käytäntöä aiempaan verrattuna. Jos on hyviä ideoita ja ajatus miten se toteutetaan, niin kai niitä saa julkisestikin kertoa. Mutta en usko siihen normityyliin, missä hallitukselle työnnetään vaatimuksia maan ja taivaan välistä ja sitten petytään taas, kun "kuningasidea" ei toteutettu. Ja sitten erotaan ovet paukkuen. Jokainen idea pitäisi perustua siihen, että "tekisinkö sen itse, jos joku muu pyytäisi vastaavaa"-ajatukseen. Sekä siihen, että osallistuu vapaaehtoisesti sen toteutukseen, jos tarvitaan.

Jorma
aivan

olen kanssasi samaamieltä, ehdotuksia julki...
vuosikokoukseen/pikkujouluihin harva pääsee joten ehdotuksien kirjoitus palstalle on enemmän suotavaa...

President2015
SSC:n hallitus 24.1.2015 kokouksen esityslista

Hyvä Jorma,

tässä Suomen Skoottericlubin vuoden 2015 ensimmäisen kokouksen esityslista, ole hyvä:

Suomen Skoottericlubi SSC-FSC ry
Hallituksen kokous 24.1.2015 klo 14-16
MopoSport, Petikontie 22, Vantaa

ESITYSLISTA

1 KOKOUKSEN AVAUS JA ESITTÄYTYMINEN
2 KOKOUKSEN LAILLISUUDEN JA PÄÄTÖSVALTAISUUDEN VAHVISTAMINEN
Läsnä: Vexi Virtanen pj, Ike Salo, Ilkka Sulonen, Seppo Hätälä, Petteri Koskinen, Kirsti Raudas, Kai Nikander (vara)
3 KOKOUKSEN TYÖJÄRJESTYKSEN HYVÄKSYMINEN
4 HALLITUKSEN JÄRJESTÄYTYMINEN
- varapuheenjohtajan valinta
- sihteerin valinta
- jäsenrekisterin hoitaja
- rahastonhoitajan valinta
- kerhokauppavastaavan valinta
- kansainvälisten asioiden vastaava
- Potkulaudan päätoimittajan valinta
- Potkulaudan toimitussihteerin valinta
- tapahtumavastaavan valinta
- muut luottamustehtävät
5 TOIMINTASUUNNITELMA VUODELLE 2015
- liite 1
6 KEVÄTKOKOUKSEN KOOLLEKUTSUMINEN
- lauantai 11.4.2015 Tampere
7 TALOUSASIAT
- taloustilanne
- kokouskulut
- matkakorvaukset
8 MUUT ESILLE TULEVAT ASIAT
9 SEURAAVA HALLITUKSEN KOKOUS

Jos Sinulla, Jorma, tai jollakulla muulla on kysyttävää tai ehdotettavaa, niin soita minulle: 050 5923696 tai laita sähköpostia: vexi.virtanen@kolumbus.fi

Nöyrin palvelijanne,

Vexi Virtanen
puheenjohtaja
SSC-FSC ry

Vexi Virtanen

President2015
Hallituksen kokous 7.2.2015 Turku, esityslista

Suomen Skoottericlubi SSC-FSC ry
Hallituksen kokous 7.2.2015 klo 13.00
Canon Turku, Biolinja 12, Turku

ESITYSLISTA

1 KOKOUKSEN AVAUS
2 KOKOUKSEN LAILLISUUDEN JA PÄÄTÖSVALTAISUUDEN VAHVISTAMINEN
Läsnä: Vexi Virtanen pj, Ike Salo, Ilkka Sulonen, Seppo Hätälä, Petteri Koskinen, Kirsti Raudas, Kai Nikander (vara)
3 KOKOUKSEN TYÖJÄRJESTYKSEN HYVÄKSYMINEN
4 HALLITUKSEN JÄRJESTÄYTYMINEN
- hallituksen jäsenen eroaminen
- jäsenrekisterin hoitaja
- rahastonhoitajan valinta
- tilitoimiston valinta
- muut luottamustehtävät
5 TOIMINTASUUNNITELMA VUODELLE 2015
- Potkulauta 1, 2,3 ja 4
- skootteripäivä su 30.5. Helsinki
- WVD 11-14.6. Kroatia
- JuhannusGolf 19-21.6. Hankasalmi
- Keski-Suomen ajot
- Labbnäs 28-30.8.
-
6 KEVÄTKOKOUKSEN KOOLLEKUTSUMINEN JA SÄÄNTÖMUUTOS
- sunnuntai 3.5.2015 Maunulan maja, Helsinki
- hallituksen etäkokoukset
7 TALOUSASIAT
- taloustilanne
- matkakorvaukset
8 MUUT ESILLE TULEVAT ASIAT
9 SEURAAVA HALLITUKSEN KOKOUS

Vexi Virtanen

President2015
Clubin kevätkokous 3.5. Maunulan maja, Helsinki

Suomen Skoottericlubin kevätkokous pidetään Maunulan majalla, Metsäläntie 9, Helsinki, sunnuntaina 3.5.2015 klo 13-15.

Kokouksessa käsitellään vuoden 2014 toimintakertomus ja tilinpäätös.

Lisäksi käsitellään sääntömuutos koskien hallituksen etäkokouksia.

Vexi Virtanen